הרדמת הילדים - דעת - לימודי יהדות באור החסידות

סדר בתחומי החיים

שאלה

שלום רב,
יש לי 4 ילדים, שניים קטנים ושניים בני 6 ו-8. הם ישנים בשני חדרים, הקטנים יחד והגדולים יותר יחד. מאז שהעברנו את בן ה6 לחדר של אחיו הגדול והבכור בן ה8 הם לא מצליחים להירדם. שזה גם טוב ומראה על קשר טוב וזה חשוב גם לעתיד אבל אני פונה בשאלה מה לעשות כדי שנצליח שהם ירדמו בשעה סבירה. מה שאני עושה כיום (בעלי לא בבית בשעות אלה אז זו התמודדות שלי) זה מקשיבה לשמע ישראל, נותנת חיבוק, נשיקה ויחס אישי לכל אחד בנפרד עד כמה שניתן(בד"כ השני לא מפריע), ואז כשאני יוצאת הם מדברים ומצחקקים ביניהם. אני חוזרת ומשתיקה אותם וזה עובד לכמה דקות.אני מוציאה אחד מהם לסלון ובינתיים השני נרדם – הבעיה שלא תמיד נרדם באמת. יש פעמים שהדבר הזה נמשך עד 9 ורבע וחצי. פעם היו נרדמים ב8. אז ב9 וחצי כבר כ"כ עייפים ורק אז נרדמים.
מה לעשות?
תודה רבה על ההכוונה

תשובה

שלום וברכה
ראשית נציין שאלו תופעות נורמליות שישנן בכל בית, ואין זה מראה על בעיה מיוחדת וכדומה. לכן, כדאי, ראשית כל, לא להתרגש מזה יותר מידי ולא להיבהל
מהתופעה הזו, ולהגיב ברוגע ובשלווה.
המילות עידוד שאת נותנת להם והיחס האימהי הטוב כפי שתארת הוא מאוד חשוב, לבנות בתוכם מקום בריא שמקבל את עצמו ואוהב את עצמו.
מאחר שכבר מדובר על ילדים גדולים יחסית שניתן לדבר ולשוחח איתם, אולי אפשר להציע לשוחח איתם על הנושא הזה, אך לא בזמן השינה, אלא בזמן אחר רגוע ופנוי. לדבר על הנושא ולבקש מהם להציע אפשרות ודרכי פעולה איך יוכלו להירדם בשעה סבירה, אפשר לסכם איתם על זמן מסוים שיוכל לקרוא במיטה או לדבר וכדומה, ואחר כך לישון, או רעיונות נוספים. כשמבקשים מהם לפתור את הענין ולהציע רעיונות, עצם השיתוף יכול להביא תועלת. וכך מתוך אותה שיחה נעימה ומכבדת, לקבל ביחד החלטה טובה, ואחר כך לעמוד על זה בתוקף אך בנועם, לוודא שעומדים בהחלטה.
בהצלחה ובשורות טובות

מקורות

דילוג לתוכן