קדיש וסנדקאות - דעת - לימודי יהדות באור החסידות

סדר בתחומי החיים

שאלה

שלום. יש לי 2 שאלות בבקשה:
1. הבן שלי אומר קדיש על אמא שלי ז"ל כי אחיי לא אומרים. זה מותר?
2. כלתי עומדת ללכת בן. זה נכד ראשון. לבעלי מאוד חשוב לשמש כסנדק. בני וכלתי לא מודעים לכך. ויכול להיות מזה כעס אם בעלי לא יהיה הסנדק. מה לעשות?. האם לדבר עם כלתי ובני?
תודה מראש.

תשובה

שלום וברכה
1. מי שיש לו הורים בחיים, יכול לומר קדיש על נפטר, רק באם ההורים שלו מוכנים שיאמר ואינם מקפידים על זה. באם את ובעלך לא מקפידים על זה – מותר לו מצד הדין. למרות זאת, ישנם פוסקים שהציעו שבגלל מראית העין וכדומה, ישנה עדיפות לשכור מישהו בתשלום שיאמר את הקדיש.
2. בהחלט ראוי שבעלך, שהוא הסבא (מצד האבא) יהיה הסנדק, כך נוהגים בהרבה עדות, שמכבדים את הסבא להיות הסנדק בברית הראשונה. לגבי לדבר איתם, אף שבאופן כללי כדאי שההורים כמה שפחות יתערבו בהחלטות כמין אלו אצל הילדים שלהם, אם את חושבת שעל ידי זה יביא תועלת במשפחה, יש מקום להתערב בעדינות. זה גם תלוי בטיב הקשר והפתיחות שיש לך איתם, והאם את חושבת שזה ישפיע או חלילה יעורר אנטי. אם יש לך ערוץ פתוח איתם, תדברי עם בנך על זה בעדינות. תגידי להם שבודאי זכות ההחלטה היא שלהם, אבל את רוצה להסב את תשומת ליבם לכך. את יכולה גם להגיד להם שאת לא מספרת לבעלך שאת מדברת איתם, כדי שירגישו יותר בנוח. אם את חושבת שלתועלת הענין כדאי, אולי אפשר דרך צד שלישי, שהבן מעריך ומכבד ויעשה זאת בדרך חכמה וכדומה. וגדול השלום. בהצלחה רבה

מקורות

דילוג לתוכן