מעשרות - דעת - לימודי יהדות באור החסידות

סדר בתחומי החיים

נושא: צדקה

שאלה

אני רוצה לתת מעשרות נתתי בעבר ובחצי שנה האחרונה לא עבדתי בכלל ולכן לא נכנס לי כסף מעבודה אז לכן הפסקתי עכשיו השאלה שלי היא כזאת אני בא ממשפחה גדולה וההורים שלי נקלעו למצב די קשה כלכלית (בבנק) אבל יש ברשותם את הבית שלנו לדוגמא והם יכולים למכור אותו ולחיות טוב ובעתיד אימי מקבלת ירושה מהוריה זכרונם לברכה עכשיו עד אז האם המעשרות שלי נחשבות בשמיים כמצוות מעשרות או שעלי לתת מעשרות לאדם או משפחה שבאמת אין להם כלום והאימרה או מצווה אני לא סגור על זה "עניי ביתך קודמים" לא נחשב במקרה הזה אני מציין שלהורי אין מקור שיביא להם מספיק כסף על מנת לשלם את כל התשלומים אבל המצד נראה גם כהתנהלות כושלת אבי איש של פעם שלא התקדם עם שאר הדורות והוא בעל עסק שעבד בעבר עד שכולם עברו לאימייל ולביט ובכלל לסמרטפונים ולאינטרט
כמובן שניסיתי להסביר להם ולעזור אבל זה פשוט לא עובד אפשר להבין את זה
אני רוצה לתת מעשרות משתי סיבות
הראשונה היא אני מאוד אוהב לעזור לאנשים
הסיבה השניה היא כי אני באמת רוצה להתעשר ולצאת מהמצב הזה ולחיות טוב בלי הדאגות על המחר והלילות בלי שינה
אני רוצה להצליח בחיים ולעשות טוב שיהיה לי גם על מנת להגשים את עצמי את החלומות שלי שביניהם להוציא את הוריי לפנסיה, אבל יש לי גם חלומות כמו למשל לקנות רכב ספורט או וילה על הים איך החשיבה והרצונות שלי מתקבלות בשמיים לדעתך האם אכן לנסות את בורא עולם כמו שאומרים ואתה בחור מאמין אז אתה אומר שפשוט אתעשר יהיה לי הרבה כסף?
הייתי בהרצאה של רב לפני כמה חודשים והוא טען שמומלץ לתת 20 אחוז מהרווח וזה יוכפל או פשוט יגדל יותר (המזל או הכסף אני כבר באמת לא יודע למה הוא התכוון)
אבל רשום בתורה לתת מעשר כלומר 10 אחוז אם ה' היה רוצה הוא פשוט היה אומר 20 אחוז אבל הוא אמר 10 אחוז
השאלות האלה מלוות אותי המון זמן והחלטתי להתייעץ אנא ממך תן לי את דעתך הכנה ביותר האמיתית ביותר תבורך מפי עליון

תשובה

שלום וברכה
ראשית יש לשבח את הרצון שלך לקיים את חובת המעשר ולתת צדקה, שהיא אחת מהמצוות החשובות ביותר ומזרזת את הגאולה.
לגבי השאלות:
א. ניתן לתת מעשר להורים, ואף יש לזה עדיפות, אם כרגע הם נצרכים לזה, גם אם הם גרמו לזה בהתנהגות לא חכמה.
ב. יש בהחלט ענין לתת גם חומש. אמנם החיוב של נתינת הצדקה הוא עשר אחוז מהכנסותיו של האדם בלבד, אך למצוות הצדקה ישנה חשיבות רבה, וכבר בתקופת הגמרא תיקנו חז"ל שאדם שיש ביכולתיו להפריש יותר מכך – יש לו להפריש עשרים אחוז מהכנסותיו.
ג. אף שבדרך כלל אסור לנסות את ה', במצות הצדקה רוב הפוסקים אומרים שמותר לתת צדקה בשביל להתעשר. אבל כדאי לציין, שהרצון לעושר צריך להיות ממקום נכון בתוכנו, כדי שיהיה לנו הרבה כסף והרווחה ונוכל ממילא לעבוד את ה' מתוך שמחה וללא דאגות, ולא רק למלא את תאוות ליבנו. בכל אופן, המעשה הוא העיקר, ונתינת צדקה היא דבר חשוב, ואשריך שיש לך רצון ותשוקה לזה, ובעזרת ה' יתמלאו משאלות ליבך לטובה ותתעשר גם בגשמיות וגם ברוחניות.
הצלחה רבה

מקורות

דילוג לתוכן