ילדים מתבגרים - דעת - לימודי יהדות באור החסידות

ילדים מתבגרים

שם הרב המשיב: הרב יצחק ערד
  • שאלה

כאמא לילדים מתבגרים לפעמים ילד מתנהג בצורה שגורמת לך לאכזבה ורגשות שליליים האם יש לזה מקום?

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
  • תשובה

הורה צריך לאהוב את הילד בכל מצב.


הטעות הכי גדולה של הורים שהם חושבים שכל הווייתם כהורים זה חינוך. אז אם הילד מתנהג לא בסדר הוא לוקח מהם את ההורות והוא הופך אותם להורה רע. הם דואגים שהילד מתחנך טוב כי אם הוא לא התחנך טוב אז הם הורים גרועים. ככה ההורה עסוק בלהפגע כי איך הילד עושה לי את זה.


הורה צריך לדעת שהילד לא עשה לך כלום! הוא עושה לעצמו. הוא לא לקח לך את ההורות שלך כי אתה אוהב אותו ללא תנאים לא משנה מה הוא עושה, הוא חלק ממך.


 יש שיחה של הרבי שהוא מגדיר את האהבה עצמית שאדם צריך גם לעצמו ללא תנאים. כי אם עשיתי משהו לא בסדר ה' שונא אותי? לא! הוא שונא את ההתנהגות שלי לא אותי.


ככה זה כלפי הבן. הוא לא מתנהג כמו שצריך, יכול להיות הרבה סיבות: חוסר כשרונות, עודף כשרונות, סביבה וכו' אסור להורה להפגע בכלל כי הוא לא עשה לו כלום. ההורה לא נפגע כי ההורה הוא בשביל הילד ולא הילד בשביל ההורה. בטח לא בזמן החינוך שלו. וגם כשהוא גדול ומתעלם מההורה ההורה נשאר רגוע והוא רק בשביל הילד.


אחרי כל התנהגות אפילו בעייתית יש לנו ניצוץ, גם אם ילד מרביץ לאח שלו הוא מחפש תשומת לב. הוא לא ממושמע כי הוא צריך יותר אהבה. אם הילד בבעיה הוא לא עושה להורה כלום וההורה שם בשבילו. הורה צריך לדאוג לילד בגלל שהוא אוהב אותו ללא תנאים והוא צריך להתמודד עם הקשיים שלו בשבילו.


צריך להיות קשובים לעולם שלו ולא להשתמש בסמכות. כי שאתה מכריח אותו הוא מפרש את זה שאתה לא איתו. הכלל העיקרי איך אנחנו מתחברים עם הילדים ולא איך אנחנו מחנכים אותם.

מקורות

דילוג לתוכן