ההורה מדבר שלילי על הילדים - דעת - לימודי יהדות באור החסידות

נושא: זוגיות

ההורה מדבר שלילי על הילדים

  • שאלה

שלום! ידוע שמחשבה יוצרת מציאות וכן דיבור יוצר מציאות. מה קורה במצב שבנאדם ועוד הורה כל הזמן מדבר שלילי על הילדים שלי, ועוד אומר ש"לא ייצא מהם כלום" או "בסוף ימצאו בעל לא טוב" וכיוצ"ב. מגיל צעיר הוא מדבר שלילי גם על העתיד. איך יודעים שלא היתה לזה השפעה כלל על ילדי? איך מבטלים דבר כזה כששומעים באותו רגע או שרוצים לבטל את ההשפעה של זה לאחר מכן? אף פעם לא התייחסתי לזה ואני מנסה לחיות באמונה ולהתעלם אבל ידוע שדברים אלו קיימים ואיני יודעת אם חלק מהמציאות שנוצרה זה בגלל זה. זה גורם לי לפעמים לכעסים עליו ולאשמה אפילו שאני לא רוצה כי הוא לא מבין והוא ממשיך  לדבר ולהתנהג כך ואחרי הכל אני חייבת לכבד אותו מה שקשה במצב זה. מה עושים וכיצד פועלים? לדבר איתו בנושא זה די אבוד… לעיתים איני יודעת אם באמת המציאות שנוצרה אצל ילדי זה עקב ההשפעות של הדיבור שלו שהיה וקיים כל הזמן, כאילו הוא כבר יצר אותו מזמן חס ושלום. בבקשה תענו לי כי אני מתוסכלת מהמצב. תודה וישר כח!

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
  • תשובה

את השאלה שלך ניתן לחלק לשניים: 1. האם הדיבורים הלא טובים שלו השפיעו, או מסוגלים להשפיע לרעה על מה שקורה אצל השני. 2. כיצד צריך להתמודד עם ההורה המדבר כאלו דיבורים.


בנוגע לשאלה הראשונה, התשובה היא – לא. אם נקבע בהשגחה העליונה שאדם מסויים יעבור דברים מסויימים הוא יעבור אותם בין אם השני ידבר עליו בצורה כזו או אחרת. מה שקורה אצל האדם זה תלוי אך ורק בהשגחה העליונה מלמעלה, שכמובן חלק מזה תלוי במעשי האדם עצמו. אבל לא ניתן לומר שאדם אחד יוכל להשפיע לרעה על מה שקורה אצל השני. לכן, ראשית כל, צריך חזק את האמונה בתוכנו כי כל מה שעבר עלינו, גם אם זה דברים לא נעימים, זה בגלל כוונה כזו או אחרת, אך לא בגלל הדיבורים שלו . אף שבוודאי דיבורים אלו אינם טובים ואינם ראויים, אבל זה חשבון שלו ואחריות שלו עם עצמו, אבל אין לומר שדיבורים אלו שינו או ישנו חלילה את החיים שלך ושל ילדיך.


כמובן, שאם דיבורים אלו פועלים אצלך חלישות הדעת, זה כמובן דבר לא טוב. וזה כבר עבודה שלך עם עצמך – לחזק היטב את הביטחון בקב"ה, כבורא העולם ומנהיגו בכל רגע. לחזק את המחשבה החיובית, ואת הביטחון הפנימי כי בוודאי הקב"ה ישפיע עלינו טוב. ולא להתרשם כלל, אלא להתעלם באופן מוחלט, מהדיבורים שלו . ככל שלא תתני לדיבורים אלו להשפיע עליך (בכח המחשבה והמוח, כככל הידוע – שהמוח שליט על הלב) הרי המחשבות החיוביות יסייעו שהמציאות גם כן תשתנה לטובה, וכדברי הכתוב – "הבוטח בה' – חסד יסובבנהו".


בנוגע לייחס להורה – אם באמת לא ניתן לדבר איתו וזה אבוד מראש, כפי שציינת. אז כנראה זה לא נדרש ממך. את חייבת בכבודו, ואין לה מה לעשות, חוץ מפשוט להתפלל עליו, לקוות שהוא יפסיק לדבר דיבורים כאלו. ככל שפחות תשימי לב, מבחינה פנימית לדיבורים אלו, הם בעזרת ה' יפסיקו יותר מהר. מה שכן את יכולה, זה לנסות לחשוב איך את מנסה להיות בסדר באותו עניין, כלומר, שאת בעצמך תקפידי יותר על דיבורים חיוביים ולימוד זכות על הזולת וכו'. כי אחרי הכל, עצם זה שהקב"ה מסובב לך לראות את העניין הזה, זה אומר שיש לך עבודה לעשות גם כן בעניין זה.


בהצלחה רבה ובשורות טובות


 

מקורות

דילוג לתוכן